JAK HAMOWAĆ SILNIKIEM

Na czym polega hamowanie silnikiem.Wszyscy posiadający samochód dobrze wiedzą ile kosztuje litr paliwa na stacjach benzynowych. Każdy kto dojeżdża samochodem do pracy często musi się liczyć z tym, że wyda nawet kilkaset złotych na paliwo w miesiącu. Czy można jakoś obniżyć koszty tankowania naszego pojazdu? TAK! Jest jeden sprawdzony sposób, który pozwala zaoszczędzić paliwo.

Pojazdy poruszające się w ruchu miejskim zawsze spalają więcej paliwa, w stosunku do jazdy pozamiejskiej. W mieście samochody pokonują głównie krótkie odcinki pomiędzy światłami. To przekłada się na częste przyspieszanie i późniejsze gwałtowne hamowanie na czerwonym świetle.

Ciągłe rozpędzanie pojazdu nieodłącznie wiąże się ze zwiększoną konsumpcją paliwa. Wraz z rosnącymi obrotami silnika zwiększa się ilość paliwa zużyta przez jednostkę napędową - w stosunku do pokonanej w tym czasie drogi. Aby przeciwdziałać zjawisku nadmiernej konsumpcji paliwa należy wykorzystać technikę jazdy opartą o zjawisko hamowania silnikiem.

JEŹDZIJ ZA DARMO

Każdy dobry mechanik wie, że podczas jazdy samochodem puszczenie pedału gazu wywoła efekt wytracania pędu. Energia rozpędzonego pojazdu - poprzez sprzężenie skrzyni biegów z wałem korbowym silnika - powraca do niego. Do podtrzymania obrotów silnika wykorzystywana jest wówczas energia powstała podczas rozpędzania pojazdu. W tym momencie silnik nie potrzebuję już być zasilany paliwem - więc go nie dostaje. Zużywa wówczas jego zerową ilość.

Kiedy poruszamy się po mieście odcinkami, na których krańcach znajduje się sygnalizacja świetlna, to powinniśmy spoglądać na to co znajduje się nie tylko bezpośrednio przed nami, lecz także dalej - w kierunku najbliższych świateł.

Widząc z daleka niekorzystne światło nie ma sensu nadal rozpędzać pojazdu w jego kierunku. Należy w tym momencie wykorzystać już nabytą energię i poruszać się przy jej pomocy - przez jak najdłuższy odcinek. Właśnie w tym pomaga technika jazdy z wykorzystaniem hamowania silnikiem.

Praca silnika bez jednoczesnego podawania paliwa nie jest dla niego szkodliwa. Już od dawna pojazdy samochodowe i jednoślady nie jeżdżą na paliwie, które ma jednocześnie za zadanie smarować silnik (tak jak miało to na przykład miejsce w przypadku Syreny). Współcześnie paliwa służą do generowania jak największej ilości energii potrzebnej do dynamicznego rozpędzenia pojazdu.

Warto wiedzieć
Dodatkowa informacjaFałszywym jest twierdzenie, że jazda na tak zwanym luzie może być ekonomiczna. W momencie gdy pojazd jest rozpędzony, a lewarek skrzyni biegów znajduje się w pozycji neutralnej, to silnik pobiera paliwo. Jest ono potrzebne do podtrzymania jego cyklów pracy.

OD CZEGO ZACZĄĆ

Gdy poruszamy się pojazdem, np. z prędkością 60 km na godzinę, to hamowanie silnikiem powinno rozpocząć się od aktualnie wykorzystywanego biegu, lub o jeden bieg wyżej. Wystarczy wówczas całkowicie odpuścić pedał gazu.

Wraz z malejąca prędkością powinno się stopniowo redukować biegi na niższe. Zbyt szybkie zredukowanie objawi się gwałtownym szarpnięciem i możliwością wpadnięcia w poślizg. Jest to spowodowane zbyt dużym momentem obrotowym wału silnika w stosunku do możliwości biegu. Czym niższy bieg - a wyższa prędkość - tym gwałtowniejszy będzie efekt hamowania. Poruszając się po mieście powinno nam zależeć na powolnym i długim hamowaniu. Starajmy się pokonać jak najdłuższy odcinek, nie zużywając przy tym w ogóle paliwa!

Wyświetlacz z funkcją chwilowego spalania doskonale nadaje się by zbadać opisywaną zależność. Przy hamowaniu silnikiem zawsze będzie on wskazywał jego zerowe zużycie. Dzięki takiej funkcji bardzo szybko można zweryfikować działanie opisywanej metody i równie szybko odnotować o ile można zmniejszyć średnie spalanie, i tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy w rok.

Zapamiętaj
Informacja do zapamiętaniaJazda poza miastem jest oszczędna sama w sobie. Przy ciągłym ruchu jednostajnym, gdy trzymamy pedał gazu w stałej pozycji, komputer sam dobiera oszczędne dawki paliwa potrzebne do utrzymania zadanej prędkości.

Jazda ze wzniesień hamując silnikiem.Opisywaną technikę jazdy warto wykorzystywać podczas zjeżdżania ze stromych wzniesień np. w górach. Jazda z wykorzystaniem zjawiska hamowania silnikiem nie tylko oszczędza paliwo, ale dodatkowo pozwala lepiej kontrolować pojazd podczas stromych zjazdów. Jest to doskonały sposób na znacznie podniesienie poziomu bezpieczeństwa na stromych i krętych drogach.

Praktycznie w każdym mieście znajdą się odcinki dróg, które pozwalają na długi i spokojny zjazd z "górki".