OSZCZĘDZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Oszczędzaj prąd w domu.Pewnie nieraz dostając rachunek za prąd zastanawialiście się dlaczego jest on taki wysoki? Przecież używacie „tylko” lodówki i komputera, czasami włączycie telewizor lub toster. A może pamiętacie sytuację kiedy dostaliście rachunek za prąd i zauważyliście wzrost należnej kwoty, pomimo że nic nie zmieniło się pod względem sposobu użytkowania przez was urządzeń elektrycznych?

W poniższym artykule pragniemy przybliżyć zagadnienia związane ze sposobami na obniżenie kosztów zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Mamy nadzieję, że ten wpis będzie pomocny każdemu kto szuka oszczędności w swoim budżecie.

ILE KOSZTUJE KILOWATOGODZINA

Kilowatogodzina jest miarą zużycia prądu w czasie i właśnie dlatego jest ona podstawową jednostką rozliczeniową stosowaną przez operatorów dostarczających prąd do naszych domów. Nie każdy jednak wie czym tak naprawdę jest wspomniana kilowatogodzina - gdyż mało kto się nad tym zastanawia. Możemy powiedzieć, że kilowatogodzina jest miarą kosztu pracy urządzenia o mocy 1000 wat, pracującego nieprzerwanie przez okres jednej godziny.

Jeżeli mamy na przykład urządzenie grzewcze - tak zwaną farelkę, której pobór prądu równa się 2000 wat i będziemy chcieli przy jej pomocy ogrzać dowolne pomieszczenie przez okres jednej godziny, to łatwo możemy policzyć, że w tym czasie nastąpi zużycie dwóch kilowatogodzin energii elektrycznej.

Cena 1kWh wynosi kilkadziesiąt groszy. Średnia krajowa cena prądu to aktualnie 55 groszy. Na cenę elektryczności składa się wiele czynników.

Są to:

  • Podatek VAT - 0,10 zł / kWh
  • Koszty zakupu energii elektrycznej - 0,18 zł / kWh
  • Koszty własne spółki dystrybucyjnej - 0,11 zł / kWh
  • Marża spółki dystrybucyjnej - 0,01 zł / kWh
  • Akcyza - 0,04 zł / kWh
  • Podatki i opłaty lokalne - 0,02 zł / kWh
  • Koszty zakupu usług przesyłowych - 0,09 zł / kWh
Warto wiedzieć
Dodatkowa informacjaCena kilowatogodziny może się nieznacznie różnić w zależności od operatora i regionu, w którym mieszkamy.

KALKULATOR ZUŻYCIA PRĄDU

Poniżej prezentujemy prosty kalkulator kosztu zużycia energii. By móc przy jego pomocy policzyć potencjalne koszty prądu dla danego urządzenia, należy podać koszt 1kWh w naszym planie taryfowym, ilość watów pobieranych przez to urządzenie (lub sumę urządzeń) i przybliżony dzienny czas pracy. Po zatwierdzeniu przyciskiem kalkulator obliczy szacunkowy koszt korzystania z takiego urządzenia.

Moc Urządzenia [W]

Cena Za 1kWh [gr]

Przybliżony Dzienny Czas Pracy [h]

Ilość Dni


Koszt Użytkowania [zł]*

*nie uwzględnia dodatkowych kosztów, np. z tytułu opłat za przesył energii

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI NA TEMAT POBORU PRĄDU

Każde urządzenie posiada na odwrocie fabryczną tabliczkę znamionową, na której są wybite informacje dotyczące urządzenia - w tym maksymalnego poboru prądu. Jest to najszybszy sposób, by uzyskać informacje odnośnie zużycia prądu przez dane urządzenie. Warto przy tym pamiętać, że wiele urządzeń pobiera różne ilości prądu w zależności od trybu pracy – na przykład lodówka, pralka czy zmywarka.

Tabliczka znamionowa pralki
Tabliczka znamionowa pralki
z widocznym zakresem poboru prądu.

KILO ZNACZY TYSIĄC

Informacje dotyczące poboru prądu mogą mieć postać zdenominowanych wartości. Tyczy się to głównie urządzeń o dużej mocy. Przykładowo urządzenie pobierające 2000W, będzie posiadało zapis informujący o poborze prądu równym 2kW, gdzie „k” oznacza 1000 (gr. chilioi). W takim przypadku wartość powinna zostać odczytana jako 2x1000W.

JAK ZMIERZYĆ ZUŻYCIE PRĄDU

Dokładne obliczenie przyszłego zużycia prądu jest bardzo trudne. Wszystko dlatego, że większość urządzeń elektrycznych posiadanych przez nas nie pracuje przez 24 godziny na dobę. Nawet lodówka, która jest włączona i działa niemal w sposób ciągły nie pobiera równej ilości prądu przez cały czas swojej pracy.

Urządzeniem, które pozwala na poznanie rzeczywistego zużycia prądu jest specjalny miernik. Podłączony bezpośrednio do kontaktu rejestruje przepływ prądu z gniazdka do wszystkich urządzeń będących do niego podłączonych. Takie urządzenie może rejestrować wiele danych związanych z prądem, w tym jego dokładne zużycie podawane w kilowatogodzinach [kWh]. Wbrew pozorom cena takiego urządzenia nie jest wysoka. Kosztuje ono tylko kilkadziesiąt złotych.

Domowy miernik prądu
Miernik służący do pomiaru zużycia prądu.

8 SPOSOBÓW NA OSZCZĘDZANIE PRĄDU

Oszczędzanie prądu warto rozpocząć od przejrzenia naszego aktualnego planu taryfowego i porównania go z pozostałymi ofertami na rynku. Może się bowiem okazać, że korzystamy z oferty, która nie jest najtańsza na rynku i nie jest ona idealnie dobrana do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że nawet najlepszy plan taryfowy - przy jednocześnie nierozsądnym korzystaniu z urządzeń - nie przyniesie dużych oszczędności. Z uwagi na ten fakt ważne jest to by móc poznać przyjazne sposoby ograniczające zużycie prądu.

1. TELEWIZOR W TRYBIE CZUWANIA

Pewnie każdy z was wyłączając telewizor widzi na przednim panelu czerwoną lampkę, która cały czas się pali. Lampka ta informuje użytkownika o tym, że urządzenie znajduje się w trybie czuwania. Jest to tak zwane chwilowe uśpienie, z którego szybko można wybudzić sprzęt do działania w pełnym zakresie. Może się nam wydawać, że kiedy ekran telewizora nie wyświetla obrazu, to nie zużywa on prądu. Nie ma nic bardziej mylnego. Urządzenie, które pozostaje podłączone do sieci i znajduje się w trybie czuwania zużywa energię. W takim układzie zużycie prądu jest o wiele niższe niż przy włączonym odbiorniku, ale nie zerowe.

W ramach ćwiczenia policz na naszym kalkulatorze ile średnio zapłacisz za cały miesiąc czuwanie 3 telewizorów będących w trybie czuwania jeżeli dioda każdego z nich zużywa średnio 0,06W. Pomnóżcie później wynik przez 12 by uzyskać roczną prognozę.

2. WTYCZKI POZOSTAWIONE W KONTAKTACH

W drugim punkcie chcemy zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie urządzenia, które pozostają podłączone do prądu w nieznacznym stopniu przyczyniają się do jego ciągłego zużycia. Nawet gdy nie są przez nas wykorzystywane.

Przy sporej ilości takich urządzeń w domu może dojść do sytuacji, w której z naszego portfela ucieka w skali roku kwota nawet kilkudziesięciu złotych. Najlepszym przykładem są ładowarki do telefonów komórkowych. Zużywają one średnio 0,5W - nawet jak nie ładujemy przy ich pomocy telefonu.

Listwa zasilająca z przełącznikiemDobrym wyjściem z takiej sytuacji jest stosowanie specjalnych listw zasilających z przełącznikiem, lub specjalnych kontaktów. Dzięki takim listwom możemy trwale przerwać dopływ prądu bezpośrednio do kilku urządzeń jednocześnie, bez wyciągania za każdym razem wtyczek z kontaktu. Wystarczy na noc wyłączyć taką listwę by prąd przestał płynąć do urządzeń. Koszt podstawowej listy to kilkanaście złotych. W sklepach są dostępne również modele, które mają wbudowane zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Ochraniają one w ten sposób sprzęt przed nieoczekiwanymi skokami napięcia w sieci.

3. EKONOMICZNE PRANIE

Pralka jest urządzeniem, które charakteryzuje się względnie dużym zużyciem prądu. Ma to głównie związek z grzałką, której zadaniem jest podgrzewanie wody do ustalonej przez użytkownika temperatury. Poza samą grzałką w pralce znajduje się także silnik elektryczny, który obraca bębnem w trakcie prania i końcowego wirowania. Z tych właśnie względów pralka jest jednym z najbardziej prądożernych urządzeń w całym gospodarstwie domowym. By obniżyć koszty jej użytkowania trzeba przeanalizować w jaki sposób i jak często robimy pranie.

Oszczędny program do prania to podstawa.Na początek należy wybrać odpowiedni program - dedykowany do konkretnego rodzaju prania. Nie ma sensu prać ubrań w 60 stopniach przez 2 godziny - jeżeli są to ubrania nieposiadające trudnych do usunięcia zabrudzeń. W takim przypadku wystarczy użyć programu do prania codziennego, który trwa poniżej 1 godziny i wykorzystuje wodę, której temperatura nie przekracza 40 stopni.

Niższa temperatura prania i krótszy czas łączny oznaczają skrócony okres pracy grzałki. Krótki czas całego programu oznacza także niedługi czas pracy silnika napędzającego bęben. W taki właśnie sposób najprościej zaoszczędzić energię - planując pranie.

To samo dotyczy się etapu wirowania. Obroty bębna z prędkością maksymalną powodują znacznie większe zużycie prądu.

Przestrzegamy również przed puszczaniem prania tylko z „kilkoma” rzeczami. Zalecamy odczekanie do momentu aż uzbiera się ich taka ilość, jaką przewiduje producent dla jednego pełnego wsadu. Dalej idąc tym tropem szybko zobaczymy, że robienie pełnego prania jest sensowne i zarazem energooszczędne. W skali całego roku możemy w ten sposób zaoszczędzić kilkaset złotych. Warto się zainteresować tym tematem na poważnie.

4. ZMYWARKA PEŁNA NACZYŃ

Jak powszechnie wiadomo korzystanie ze zmywarki jest bardzo łatwe i oszczędne. Korzysta ona z wody pod ciśnieniem, dzięki czemu nie potrzebuje jej aż tyle, żeby dokładnie umyć naczynia. Taka woda doskonale nadaje się do zmywania zabrudzeń na całej powierzchni naczynia. Dzięki zmywarce zmniejsza się zużycie wody i przy okazji zwiększą ilość wolnego czasu, który możemy wykorzystać na coś innego niż tylko stanie przy zlewie i zmywanie talerzy.

Warto wiedzieć
Ciekawa informacjaChcecie poznać zalety zmywarki? Weźcie szklankę wody i spróbujcie umyć przy jej pomocy samochód. Powtórzcie ten sam eksperyment, z tą samą ilością wody, jednak korzystając dodatkowo ze zraszacza.

Mało kto pamięta, że silniki i pompka wody, w które jest wyposażona zmywarka, korzystają ze sporej ilości energii elektrycznej. Podobnie jak w przypadku pralki warto planować każde zmywanie naczyń. Nie puszczajmy zmywarki, która nie jest w całości wypełniona brudnymi naczyniami. Jest na to prosty sposób. Gdy mamy brudny kolejny talerz, sztućce itp. to dokładajmy je do zmywarki, a w ich miejsce bierzmy nowe i czyste z szafki. Róbmy tak do momentu aż zmywarka będzie pełna i można będzie optymalnie włączyć cykl zmywania.

5. ZIMNA LODÓWKA

Lodówka jest urządzeniem, które praktycznie w sposób ciągły i nieprzerwany zużywa energię elektryczną. Dzieje się tak z uwagi na jej charakterystykę działania, którą jest utrzymywanie niskich temperatur - w celu zapobiegnięcia szybkiego psucia się pożywienia.

Częścią lodówki, która odpowiada za utrzymanie niskiej temperatury jest agregat chłodniczy. Załącza się on, gdy jest to konieczne. Działa w momencie, gdy temperatura wzrasta powyżej ustalonej i tym samym zagraża świeżości naszego jedzenia. Najlepszym sposobem na oszczędzanie energii jest nie wkładanie ciepłych rzeczy do schłodzenia. Gdy na przykład ugotujemy zupę i chcemy ją schować do lodówki, to odczekajmy do momentu aż jej temperatura spadnie i będzie się równać temperaturze pokojowej. Wkładanie ciepłego lub gorącego jedzenia skutkuje szybkim wzrostem temperatury w lodówce, a ta powoduje długą i intensywną pracę agregatu chłodzącego.

Drugim istotnym działaniem z naszej strony powinno być nie otwieranie lodówki zbyt często. Jeżeli planujemy przygotowanie sobie jedzenia znajdującego się w lodówce, to starajmy się wyciągnąć wszystkie produkty za jednym razem. Nie otwierajmy lodówki co chwilę, sięgając co rusz po kolejną rzecz. Tak jak we wcześniejszym przykładzie, takie działanie powoduje szybki wzrost temperatury wewnątrz lodówki i przez to częstą pracę układu chłodzenia. Stosowanie się do powyższych zaleceń zaowocuje niższym zużyciem prądu.

6. OSZCZĘDNE OŚWIETLENIE

Jakie żarówki są oszczędneKażdy doskonale wie jak wyglądają żarówki. Nie każdy jednak potrafi odróżnić od siebie ich różne rodzaje - te oszczędne od tych prądożernych. Najbardziej energochłonne są klasyczne żarówki wolframowe. Są to tak zwane „bańki”, które mają szczelnie zamknięty wraz z gazem obojętnym (np. argonem) drut wykonany z wolframu. Pod wpływem prądu rozgrzewa się on do jasności (żarzy się), świecąc swoim blaskiem. Skuteczność świetlna tego źródła światła nie jest wysoka. Kształtuje się ona na poziomie 5-16 [lm/W]. Są one tanie w zakupie, jednak zużywają dużą ilość energii. Przemawia to za ich sukcesywnym wycofywaniem ze sprzedaży.

Ich miejsce zastępują droższe lecz energooszczędne świetlówki CFL oraz lampy LED, które przy mniejszym poborze prądu dają jednocześnie mocniejsze światło niż klasyczne żarówki i są przy tym od nich żywotniejsze. Większa jasność przy mniejszym zużyciu prądu oznacza oszczędność w naszej kieszeni. Skuteczność omawianych źródeł światła podano w tabeli poniżej.

TABELA SKUTECZNOŚCI ŚWIETLNEJ
ŹRÓDŁO ŚWIATŁA SKUTECZNOŚĆ [lm/W]
Żarówka zwykła 5-16
Świetlówka CFL 40-105
Żarówka LED 70-120

Całkowita wymiana oświetlenia w całym domu może być kosztowna. Należy jednak wziąć pod uwagę, że całe mieszkanie wyposażone w energooszczędne żarówki może w przeciągu roku zaoszczędzić nawet 70% dotychczasowych kosztów za energię wykorzystywaną do jego oświetlenia. Przy tak drastycznym spadku kosztów taka inwestycja zwróci się z nawiązką.

Warto wiedzieć
Ciekawa informacjaOświetlenie LED jest aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem. Małe i bardzo jasne diody są wykorzystywane do zabudowy różnorakich powierzchni mieszkalnych i w ten sposób mogą tworzyć oświetlenie o niebywałych barwach i układach.

Minusem alternatywnych źródeł światła była do niedawna różnica w barwie emitowanego światła. Widmo świetlówek bywało z reguły zimne i tym samym męcząca dla oczu. Producenci szybko uporali się z tym problemem i aktualnie wszędzie możemy kupić świetlówki także o ciepłej barwie światła, podobnej do naturalnego światła słonecznego.

7. PIEKARNIK Z TERMOOBIEGIEM

Piekarnik elektryczny zużywa bardzo dużo prądu. Z niego również można korzystać w sposób przemyślany. Jeżeli posiadamy piekarnik wyposażony w wentylator termoobiegu i potrzebujemy upiec coś w temperaturze 200 stopni, to wystarczy rozgrzać piekarnik do 180 stopni. Z włączonym wentylatorem uzyskamy ten sam efekt co przy 200 stopniach.

Działa tutaj czynnik wiatru wywołany przez termowentylator. Dmuchanie gorącym powietrzem podsyca temperaturę w komorze piekarnika. Na styku powierzchni wirującego powietrza z potrawą temperatura jest wyższa. Zachodzi tutaj podobny proces do tego występującego zimą - gdy podczas mrozu i wiejącego wiatru temperatura odczuwalna jest znacznie niższa niż wskazują termometry.

Oszczędność następuje poprzez mniejsze zużycie energii potrzebnej do rozgrzania piekarnika przez elementy grzejne. Skrócony czas rozgrzewania i niższa górna temperatura znacznie skracają czas pracy grzałek – to przekłada się na dodatkowe złotówki w naszej kieszeni.

Grzałki często mają moc ponad 2000W i rozgrzewają się do wysokiej temperatury. Po jej osiągnięciu czujnik temperatury odcina dopływ prądu. W tym momencie następuje stopniowe ochładzanie się elementu grzejnego. Czym szybciej się one wyłączą, tym lepiej.

Zapamiętaj
Informacja do zapamiętaniaUtrzymanie temperatury 200 stopni wymaga większego stopnia intensywności pracy grzałek. Podobnie jest podczas jazdy samochodem. Rozpędzenie od 0 – 100 km/h trwa np. 10 sekund, a dalsze rozpędzanie od 100 – 150 km/h kolejne 10 sekund. Rozgrzewanie piekarnika do coraz wyższych temperatur jest mniej efektywne.

Takie działanie staje się zyskowne w przypadku długotrwałej pracy piekarnika. Oszczędność energii przewyższa wówczas koszty powstałe podczas pracy termowentylatora.

8. KOMPUTER GŁÓWNIE DO PRACY

Komputery pracują w naszych domach przez wiele godzin dziennie. Zużywają w tym czasie sporą ilość prądu. Płyta główna, karta graficzna, monitor - to główne komponenty komputera, które są odpowiedzialne za jego wysokie zużycie. Warto z tego względu przeanalizować fakt posiadania takiego urządzenia.

Jeżeli korzystamy z komputera tylko do prac biurowych ale posiadamy w nim zainstalowaną kartę graficzną przeznaczoną do gier wideo, to możemy się zastanowić nad jej wymianą na słabszą - oszczędniejszą, nie pobierająca wiele energii potrzebnej do wyświetlania zaawansowanej animacji 3D.

Nowoczesne karty wideo pobierają nawet do 200W energii. Energooszczędne pobierają tylko 60-90W. Przy użyciu naszego kalkulatora łatwo możemy wyliczyć, że szacunkowy miesięczny koszt prądu potrzebny do działania samej karty o mocy 200W to blisko 20 złotych miesięcznie. W przypadku ekonomicznej karty ten koszt będzie równy około 7 złotych. Przy obliczeniach założyliśmy, że komputer pracuje średnio 6 godzin dziennie – niejednokrotnie jest to dłuższy czas.

Z tego względu warto przeanalizować moc całego zestawu komputerowego w naszym domu. Koszt zwykłej i używanej karty to często tylko kilkanaście złotych. Jeżeli sprzedamy swoją dotychczasową kartę graficzną to zarobione pieniądze bez problemu pokryją koszty zakupu tańszej i oszczędniejszej.

PODSUMOWANIE

Jak mogliście zauważyć jest wiele możliwości na oszczędzanie prądu w domu. Przez cały rok można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zachęcamy Was do stosowania się do naszych porad i optymalizowania domowego budżetu. I pamiętajcie, że mniejsze zużycie prądu przekłada się pozytywnie na środowisko, co również jest bardzo istotne.