JAK ZARABIAĆ NA BLOGU

Jak Zarabiać Na Blogu Przez InternetZarabianie pieniędzy na prowadzeniu bloga stało się ostatnio popularne i zarazem bardzo dochodowe. W internecie pełno jest informacji o tak zwanych influencer'ach, czyli osobach, które prowadzą poczytne blogi na różne tematy i w ten sposób wywierają swoisty wpływ na swoich czytelników. Gromadząc wielbicieli zyskują oni sławę i skupiają w ten sposób uwagę wielu firm pragnących skorzystać na tej popularności w celach marketingowych.

Blogerzy najczęściej poruszają tematy związane z modą, grami komputerowymi, gotowaniem, motoryzacją lub innymi popularnymi zagadnieniami życia codziennego. Ich aktywność na blogu często sprowadza się do komentowania spraw bieżących w danej tematyce lub recenzowaniu wybranych produktów. Istnieją także influencerzy prowadzący blogi wielotematyczne. Piszą oni dosłownie o wszystkim co jest popularne i może przyciągać nowych unikalnych użytkowników.

Z tego właśnie względu każdy może odkryć zyskowną niszę, w której odnajdzie się jako autor i zdobędzie przy okazji wielu fanów czekających z utęsknieniem na kolejne wpisy na blogu.

ZŁOTO I SREBRO

Nie każda tematyka cieszy się jednak tak samo dużym zainteresowaniem czytelników. Czynnik ten ma ogromny wpływ na możliwość zdobycia szerokiego grona odwiedzających. Pewne nisze, jak na przykład blogi modowe, cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród internautów. Wiąże się to z coraz większą wagą jaką przypisują Polacy do własnego wyglądu - w każdym wieku. Ta sama zależność tyczy się blogów na temat diet i fitnessu. Kreowany przez media ideał człowieka wysportowanego i atrakcyjnie ubranego budzi ogromne zainteresowanie u wszystkich - bez względu na majętność czy dotychczasowy sposób życia.

Zapamiętaj!
Informacja dla niedoswiadczonych blogerówNowym blogerom ciężko jest trafnie wytypować rentowny i zarazem nieoblegany temat na swój pierwszy blog. Niedoświadczone osoby zachęcamy do skorzystania z naszej bezpłatnej pomocy przy ustalaniu własnej niszy.

ILE I NA CZYM ZARABIAJĄ BLOGERZY

Na Czym Zarabiają BlogerzyPotęgą zarobków w świecie blogowania jest przede wszystkim reklama. Bloger, który pisze w sposób ciekawy i cykliczny zawsze może liczyć na szerokie grono wiernych fanów. Ich ilość bezpośrednio przekłada się na wpływy z reklam i późniejsze prowizje ze sprzedaży promowanych na stronie produktów.

Nierzadko zarobki w tym segmencie rynku sięgają nawet kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie (nie licząc dodatkowych prezentów od reklamodawców). Z pewnych względów tyczy się to tylko określonego procentu osób prowadzących blogi. Są blogerzy, którzy stali się milionerami właśnie dzięki umiejętnie umiejscowionej reklamie. Istnieją również tacy, którzy nie zarobili nawet złotówki - całkowicie zapominając o możliwościach marketingu.

Główną gałęzią zarobku w działalności blogerskiej jest najem powierzchni reklamowej. Polega ona na tym, że autorzy zobowiązują się do udostępnienia miejsca na reklamę na swoim blogu. We wskazanym miejscu, w zamian za odpowiednią opłatą, będzie ona wyświetlana użytkownikom. Ceny za reklamę mogą być bardzo wysokie, wszystko zależy od popularności bloga i umiejętności marketingowych autora. Cena za powierzchnię na reklamę najczęściej rośnie wraz z audiencją. Bloger, którego stronę odwiedza miesięcznie pięćset osób nie dorówna zarobkami konkurentowi, którego popularność jest liczona w dziesiątkach tysięcy odwiedzin miesięcznie.

REKLAMY KONTEKSTOWE

Jeżeli nie chcemy czekać aż zgłosi się do nas reklamodawca, to możemy skorzystać z ogólnego programu wyświetlania reklam na stronie. Najbardziej popularnym wśród nich jest Google AdSense. Program ten pozwala na kojarzenie ofert reklamodawców i wyświetlanie reklam kontekstowych. Zlecający reklamy biorą udział w aukcjach, na podstawie których zostaje wyświetlona reklama tego, który zaoferuje korzystniejszą ofertę.

Na czym polega kontekstowość reklam? Google, śledząc ruchy swoich użytkowników, doskonale wie jakie odwiedzają oni strony i czym się interesują. Oznacza to, że podczas czytania bloga będą im wyświetlane tylko reklamy ściśle powiązane z ich osobistymi preferencjami. Innymi słowy system rozpoznaje czym interesuje się nasz czytelnik i wyświetla mu reklamy dopasowane specjalnie pod niego. Zwiększa to znacząco szansę na skuteczną reklamę i zarazem wynagrodzenie dla influencera. Jest to w pełni darmowy i sprawdzony sposób na zarobienie pieniędzy na blogu - z pomocą odwiedzających go osób.

Kiedy nasz blog przyciągnie już pierwszych odwiedzających, to będzie sygnał, że możemy zacząć stopniowo wstawiać reklamy przy pomocy wspomnianego programu AdSense. Od tego momentu zaczniemy zarabiać na wyświetleniach i kliknięciach (np. w bannery) lub prowizji od zamówień dokonanych poprzez link wychodzący z naszej witryny. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że zbyt duża ilość reklam może skutecznie odstraszać potencjalnych czytelników. Nie warto z nimi przesadzać, by nie popsuć ogólnego wizerunku naszego bloga.

ARYTUKUŁY SPONSOROWANE

Kolejnym sposobem zarobku jest publikowanie artykułów sponsorowanych. Ta strategia polega na przyjmowaniu tekstów od zewnętrznych autorów, którzy pragną na łamach naszego bloga promować różnej maści produkty. Zaczynając od kosmetyków, a kończąc na ubraniach, sprzęcie RTV, przychylnych recenzjach najnowszych gier komputerowych. Popularną platformą umożliwiającą opisywaną działalność jest WhitePress, który zrzesza zarówno reklamodawców, jak i wydawców.

Producenci często za darmo dostarczają blogerom produkty do testów i równie często dodatkowo ich wynagradzają. Jeżeli znana blogerka zacznie się zachwycać kosmetykami do twarzy i zacznie je polecać swoim fankom, to przychody producenta ze sprzedaży tego produktu na pewno wzrosną.

Znany jest przykład influencerki, która opisywała kolejny dzień ze swojego cudownego życia. Przyznała ona później, że jedna z firm zapłaciła jej 2000 zł w zamian za napisanie następującej rzeczy: „wracając z zakupów w galerii handlowej zaszłam po drodze na stację benzynową X i wypiłam tam pyszną kawę”. Ten fragment najlepiej obrazuje jak duże jest zainteresowanie wśród reklamodawców poczytnymi blogami. Dzisiaj jest to kawa na stacji, jutro będzie ślicznie pachnący perfum lub wrażenia z wycieczki na hawajach. Popularni blogerzy są wręcz zasypywani ofertami i prezentami od producentów różnej maści towarów.

Zakładanie bloga z wyłączną myślą o zarabianiu nie zawsze wychodzi autorom na dobre. Skupianie się tylko na kwestii przychodów często owocuje treściami słabej jakości. Potrafi to skutecznie zniechęcać czytelników i reklamodawców. Jeżeli znajdziemy swoją niszę i poczujemy, że jest ona mocno powiązana z naszą osobą, to nie musimy się martwić o jakość takiego bloga.

SPRZEDAŻ WŁASNOŚCI INTELEKTUALNEJ

Tworzenie płatnych materiałów również potrafi być bardzo opłacalne. Jeżeli jesteśmy dobrzy, w tym co robimy, to możemy zacząć sprzedawać własne publikacje. Możemy na przykład wydać własny e-book z unikatowymi informacjami, wskazówkami czy treściami szkoleniowymi. Jest to bardzo dobrze działająca metoda w niszach, w których wiedza z pewnego zakresu jest niezwykle cenna i nikt nie chce jej udostępniać za darmo w postaci zwykłego wpisu na blogu.

JAK I GDZIE ZAŁOŻYĆ BLOGA

Żeby móc zacząć pisać bloga musimy najpierw go stworzyć. Gdzie i jak to najlepiej zrobić? Jest na to kilka prostych sposobów.

Jednym ze sposobów jest założenie konta na jednym z wielu portali blogowych, gdzie najczęściej bez opłat umożliwiany jest nam dostęp do platformy blogowej w technologii CMS - takiej jak WordPress, Joomla, Drupal. Zanim to jednak zrobimy to musimy wiedzieć o czym mamy zamiar pisać i czy będzie to dla nas opłacalne.

ZNAJDŹ WŁASNĄ NISZĘ

Znalezienie własnej niszy nie jest tak łatwe jak może się to wydawać. Nie wystarczy stwierdzenie, że będziemy pisać np. o modzie. Popularne tematy są od dawna mocno oblegane przez innych blogerów. Nie ma tam już miejsca dla nowicjuszy. Z tego względu warto poszukać tematu, który nie jest oblegany przez innych, a jest popularny wśród internautów. Aby to zrobić należy poświęcić sporo czasu na odpowiednią analizę.

SYSTEMY ZARZĄDZANIA TREŚCIĄ

Wordpress - System Zarządzania TreściąCMS (ang. Content Management System) to rodzaj aplikacji, która w bardzo przyjazny dla użytkownika sposób pozwala na publikowanie blogowych treści w sieci. Wystarczy napisać oryginalny tekst, dodać do niego tytuł i wstawić obrazek. Po kliknięciu „publikuj” wpis jest widoczny na stronie wraz z możliwością komentarzy, ocen i innych funkcji. Aplikacje tego typu posiadają także szereg ustawień samego wyglądu strony. Jest to bardzo ważny aspekt, gdyż jednym z magnesów, które przyciągają użytkowników, jest ładnie wyglądająca strona główna, kóra niczym witryna sklepowa zachęca do wejścia i dokładnego zapoznania się z całym asortymentem.

Popularnymi serwisem blogowym, który proponuje swoim użytkownikom darmowy dostęp do popularnej platformy WordPress jest serwis Medium.com. Poza nim istnieje oczywiście cała masa innych serwisów blogowych. Nie chcemy jednak zbytnio rozpisywać się nad czymś co jest, według naszego portalu, tylko namiastką prawdziwego bloga. Jest to rozwiąznie polecane bardziej jako materiał szkoleniowy dla kogoś kto nie miał jeszcze do czynienia z tworzeniem witryn internetowych przy pomocy przyjaznej technologii CMS.

Wadą korzystania z darmowej platformy blogowej jest brak dostępu do unikatowej domeny i ograniczone ustawienia związane z wyglądem i działaniem bloga. Idąc tą ścieżką prawdopodobnie utoniemy w morzu podobnie wyglądających stron, a żadna licząca się wyszukiwarka internetowa nie pomoże pokazać się nam szerokiej publiczności.

WŁASNA DOMENA I HOSTING

W dzisiejszych czasach na każdym rynku najważniejsza jest marka. Już na początku naszej blogowej drogi powinny nam towarzyszyć myśli z nią związane. Marka powinna wskazywać na naszą odrębność i unikatowość. To trochę jak wymyślanie nazwy dla nowo powstającej firmy. Ma być prosto ale chwytliwe, żeby użytkownicy mogli ją szybko zapamiętać i skojarzyć z danym tematem. Oczywiście można firmować bloga swoim imieniem i nazwiskiem, jednak ten sposób polecamy tylko osobom, które zajmują się publikacją treści o charakterze czysto naukowym.

Jak już wymyślimy nazwę, to następnie powinniśmy zarejestrować własną domenę. Zakładając bloga pod nazwą: "Przepisy Świata od Konrada" najlepiej jest zarejestrować domenę przypominająca ten tytuł np.: www.przepisykonrada.pl

Wpada ona w ucho i jest łatwa do zapamiętania, co pozwala na jej szybkie odszukanie.

Warto zaznaczyć, że domena nie powinna mieć za długiej nazwy. W razie potrzeby należy ją umiejętnie skrócić. Dostępność nazw adresów internetowych można łatwo i bezpośrednio sprawdzić u rejestratorów domen. Udostępniają oni na swoich stronach wyszukiwarkę wskazującą czy dana domena jest już zajęta przez kogoś innego. Przykładem bardzo dobrej polskiej firmy zajmującej się rejestracją domen, i ich późniejszym hostingiem, jest home.pl.

Załóż własnego bloga

Rejestracja domeny nie jest dzisiaj tak kosztowna jak to bywało kiedyś. Aktualnie pierwszy rok posiadania prawa do posługiwania się określoną nazwą w ramach domeny krajowej (o rozszerzeniu .pl) wynosi najczęściej około 10 zł, za pierwszy rok. W kolejnych latach cena oscyluje w okolicach 100 zł.

Kiedy zarejestrujemy już odpowiednią domenę to nadchodzi pora na wybór odpowiedniego hostingu. Jest to nic innego jak usługa polegająca na udostępnianiu miejsca na serwerze usługodawcy. W przypadku stron internetowych hosting służy do przechowywania zawartości całej witryny, tak by była ona dostępna przez cały czas w internecie. Serwery hostingowe działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Aby podpiąć wybrany adres pod konkretny hosting wystarczy w ustawieniach domeny wskazać odpowiednie adresy DNS, które identyfikują jej przynależność do danego hostingu w międzynarodowym rejestrze.

Bardzo wygodnym sposobem jest posiadanie zarówno domeny, jak i hostingu u jednego operatora. Dzięki temu rozwiązaniu możemy liczyć na korzystne warunki umowy i różnego rodzaju promocje cenowe. Warto zauważyć, że posiadając jeden hosting można mieć do niego przypisanych kilka domen. Takie posunięcie jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających więcej niż jedną witrynę internetową.

INSTALACJA WORDPRESS

Kiedy już skonfigurujemy zarówno domenę, jak i hosting, to pora na zainstalowanie wybranego systemu CMS. W dzisiejszych czasach każdy dostawca usług oferuje swoim klientom bezpłatny dostęp do instalatorów aplikacji typu WordPress. Jak już pisaliśmy wcześniej, aplikacje tego typu pozwalają użytkownikowi błyskawicznie publikować treści w internecie. Sama instalacja jest mało skomplikowana i przebiega bezproblemowo. Po zakończeniu instalacji w panelu administratora hostingu zostaniemy poinformowani o tym w jaki sposób mamy się zalogować do panelu strony.

Uprawnienia administratora upoważniają użytkownika do ingerowania we wszystkie ustawienia strony internetowej i tego co na nich się znajduje. Dostęp do witryny jest chroniony odpowiednim hasłem. Nie powinniśmy go udostępniać osobom trzecim, które mogłyby się zalogować i całkowicie usunąć stronę bez naszej wiedzy.

POZYCJONOWANIE BLOGA

Kiedy nauczymy się już korzystać z dobrodziejstw systemów CMS i uda nam się pokazać światu naszą stronę internetową, to powinniśmy w następnej kolejności zadbać o jej widoczność dla innych użytkowników internetu. Sposobów jest bardzo wiele jednak najważniejszym jest ten, który związany jest z obecnością w wyszukiwarkach internetowych takich jak Google, Bing, Yahoo. Zanim wyszukiwarka sama odnajdzie naszego bloga, jako świeżą i nową część światowego internetu, może minąć trochę czasu.

Cały proces można przyspieszyć poprzez bezpośrednie zgłoszenie strony do oficjalnych zasobów internetu. W przypadku najbardziej popularnej wyszukiwarki Google wystarczy zarejestrować naszego bloga w usłudze Google Search Console. Umożliwia ona webmasterom na śledzenie rozwoju całego projektu pod każdym względem. Poprzez taką usługę mamy dostęp do danych które pokazują jak popularna staje się nasza strona, i ile osób ją wyszukuje na co dzień poprzez wyszukiwarkę. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze. Daje bezcenną wiedzę każdemu, kto poważnie myśli o zarabianiu na blogu.

DOPASOWANIE POD UŻYTKOWNIKA

Jeżeli chcemy lepiej poznać profile naszych użytkowników to dodatkowo powinniśmy skorzystać z usługi Google Analytics. Jest to narzędzie, które szczegółowo analizuje ruch na naszej stronie. Zbiera dla nas szczegółowe dane o internautach odwiedzających witrynę. Dzięki tym informacjom będziemy przykładowo wiedzieć ile lat mają średnio nasi użytkownicy, czym się interesują, z jakich urządzeń korzystają serfując po internecie.

Taka porcja informacji w dużym stopniu umożliwia poznanie zachowań ludzkich. Można to wykorzystać do lepszego dopasowania informacji wyświetlanych na stronie (reklamy, nowe treści, wygląd mobilny).

Podziel się: